čakra
Pravděpodobně od kṛ - karoti, který má v jednom z minulých časů tvar čakára.
Písmeno -c se v sanskrtu čte vždy měkce, jako naše -č.
Kolo (na voze boha Slunce), kolo času.
Disk nebo kruhová zbraň boha Višnua.
Kruh, cyklus.
Mystický kruh anebo diagram.
Kruhy nebo prohlubně/propadliny v těle z pohledu mystiky, označující energetická centra, v různých školách se jejich počet liší, obecně se v textech setkáme s 5 - 7 energetickými centry - čakrami, kde každá je sídlem jiného božství.
Temín čakra svým významem spadá do základu tradiční fyziologie klasické hatha jógy. Čakry jsou energetickými víry životní energie (prána), která v jemném vitálním těle (pránamajakóša) proudí skrze spletitou síť rozvodných kanálů (nádí).
Jde o zdrojová centra archetypálních obsahů, tendencí a inklinací, jejichž vliv se projevuje na všech úrovních našeho bytí - počínaje fyzickým tělem (sthula šaríra), přes psycho-emoční rozhraní vytvářející naši osobnost.
Nauku o čakrách nejvíce rozvinula tantra, z níž později vybrané obsahy čerpala i jóga. Napříč různými školami jógy a tantrickými proudy, se můžeme setkat s navzájem odlišnou koncepcí tzv. "hlavních čaker".
Hlavní čakry jsou centra s nejsilnějším vibračním potenciálem, která ovlivňují i čakry menší či čakry periferní, kterých je ve struktuře jemného těla rozeseto opravdu mnoho. Hlavní čakry jsou na energetické úrovni vitálního těla lokalizovány vertikálně podél centrálního kanálu sušumna nádí. V moderních a hlavně postmoderních pojetích bývají leckdy ztotožňovány s nervovými pleteněmi při páteři, ale tento koncept je nepřesný, byť tyto nervové plexy čakry ovlivňují.
Klasická hatha jóga obvykle definuje 7 hlavních čaker, kterými jsou:
- múladhára - kořenová čakra
- svádhišthána - sakrální čakra
- manipúra - čakra solaru
- anáhata - čakra srdce
- višuddhi - hrdelní čakra
- ágja/adžňa - třetí oko
- sahasrára - korunní čakra
Směry hatha jógy silněji prodchnuté tantrou pak často přidávají ještě osmou čakru bindu, situovanou na zadní straně lebky mezi 6. a 7. čakru.
Nauka o energetických vírech s psycho-somatickou působností je vlastní i neindickým kulturám. Teorii a návody k praxi s energetickými centry najdete v Tibetu, Číně, Japonsku, ale i ve starém Egyptě, u Inků a Máyů, či u severoamerických Čerokíjů.
Počet hlavních čaker a jejich vazeb na fyziologii hrubého těla (endokrinní žlázy, orgány, kosterní a svalové struktury), psycho-emoční rovinu i základní osobnostní inklinace se však tradice od tradice může lišit.
V józe představují čakry i pomyslný portál, kterým na cestě k seberealizaci (samádhi) vzrůstá vědomí.
Zároveň jsou branami, kterými se ubírá probuzený psycho-energetický potenciál kundaliní šakti.
Čakry jsou neodmyslitelně spojeny:
- s ontogenezí (vývojem jedince);
- sedmi archetypálními právy podmiňujícími mentální dynamiku (mít, cítit, konat, milovat, mluvit a být slyšen, vidět, vědět);
- orgánovými soustavami a tělesnou fyziologií;
- emocemi a běžnými vzorci chování, se sebepojetím a vztahem k životu, k okolnímu světu.
Podle jógového pojetí je celé Univerzum tvořeno z kruhů rotující energie a člověk sám funguje, coby zmenšená, zvnitněná podoba tohoto Univerza.
Komentáře
Kopírování nebo jiné formy šíření obsahu jsou bez výslovného svolení EuroAge, s.r.o. zakázány.