Lesní čaj i sirup plný vitamínů z mladých smrkových výhonků

Nedávno jsme byli u rodičů na Moravě a jedna z maminek nás vzala na krátký výlet do nedalekých kopců a lesů. Prý "vyvětrat se" a zároveň natrhat mladé smrkové výhonky na sirup proti kašli. Procházka to byla krásná: přes rozkvetlé louky s nádhernými výhledy, kolem tajné velkopěstitelské zahrady azalek na kraji lesa - hrálo to tam snad všemi barvami, a také voňavým lesem.

Zajímaly nás především smrky s mladými výhonky. Na dotek jsou jemné a pěkně voní. Košík jsme měli plný za pár minut.

 Mladé smrkové výhonky jsou plné vitamínu C.
Autor: 
Jógoviny.cz

Sirup proti kašli

Recept je jednoduchý - na dno větší lahve (třeba do velké zavařovačky) dáme vrstvu výhonků, pak přidáme vrstvu cukru, následuje další vrstva výhonků a tak pokračujeme, až je lahev plná. Uzavřenou nádobu uložíme na 2 týdny na slunné místo, vytvoří se hustá šťáva, kterou scedíme, slijeme do nové lahve a uchováváme v lednici. My jsme teď připravili svou vůbec první várku, proto nemůžeme osobně potvrdit účinky, lidové tradici se ale většinou vyplatí věřit...

Sirup najde uplatnění při kašli a problémech s průduškami, rozpouští hleny a posiluje imunitu. Při obtížích se užívá 1 polévková lžíce denně.

Lesní čaj plný vitamínů

Když jsme se z procházky vrátili, uvařili jsme si z čerstvých smrkových výhonků čaj. Voda se příliš neobarvila, zůstala téměř čirá, ale vůně a chuť nás mile překvapila. Čaj voněl i chutnal opravdu jako smrček. Že si to neumíte představit? Sami jsme se těmto vjemům smáli, zní to velmi popisně, ale kdo z nás kdy ochutnával smrkové jehličí? Čaj z čerstvých výhonků je jemný, příjemně aromatický, ucítíte z něj krásnou vůni lesa.

Tento víkend jsme vyrazili na kola do našich oblíbených Krušných hor. A protože čerstvé výhonky byly vidět snad na každém smrčku, pár jsme si jich opět natrhali. Večer hned po příjezdu jsme si čaj připravili: výhonky jsme vložili do sítka v konvici a zalili je horkou vodou. Čaj jsme nechali louhovat 10 - 15 minut a jemné osvěžení bylo na světě.

Napadlo nás také nechat čaj vychladnout a pít ho jako příjemný osvěžující nápoj i v teplém dni. I tento pokus byl úspěšný!

 Čaj z čerstvých smrkových výhonků je jemný, bude vám chutnat.
Autor: 
Jógoviny.cz

Co přesně sbírat?

Pokud máte možnost, určitě čaj vyzkoušejte, svému tělu dopřejete velké množství vitaminu C.

V chladnějších oblastech a na horách ještě čerstvé výhonky najdete, jinde už mohou být odrostlé. Obvykle se výhonky sbírají od dubna do konce května.

Vybírejte takové výhonky, které mají jasně zelenou barvu a velikost zhruba 2 - 5 cm.

Petra dříve pracovala jako televizní reportérka, dnes má na starosti chod redakce Jógovin. V dětství závodně plavala a později pak o medaile bojovala na veslařském skifu. Jógově se považuje za věčného aštangového začátečníka. Má ráda hory, na kole i pěšky, a je spoluzakladatelkou jógového obchodu YogaGuru.cz

Kam dál?

Naulí: z učitele jógy učitelem břišního tance
... Ráno jsem sklíčeně přišla do jóga shaly, kde seděl můj učitel. Když viděl můj...
Šípkový čaj podle odtajněného rodinného receptu
Příroda už se sice probouzí do jara, vitamínu C nám ale zatím moc nenabízí. Ideální...
Makové mléko dodá tělu vápník a pomůže s překyselením
Mák vždy symbolizoval spánek. Mléko z něj vytvořené zase přivolává podle lidových pověstí...
Chemie v pitné vodě?
Víte vše o vodě, kterou pravidelně pijete? Kolem sebe pozoruji, že řadě lidí tyto...
Go to top

Nejbližší akce

Víkendový seminář hormonální jógy
Pátek, 20. Září 2019 - 16:00
Ashtanga workshop s Kino MacGregor
Pátek, 20. Září 2019 - 18:00