Balená, kouhoutková, filtrovaná – která voda je ta pravá?

18. 01. 2013

Víte vše o vodě, kterou pravidelně pijete? Kolem sebe pozoruji, že řadě lidí tyto informace chybí, neví jakou vodu pít. Je obecně známo, že voda z plastových lahví zdaleka není ideální. A právě proto se zase vracíme zpět k pití vody z kohoutku. Je ale kouhoutková voda to pravé pro naše zdraví?

Chemie v pitné vodě?
Autor: 
Jógoviny.cz

Lidstvo je odjakživa závislé na přírodě, jenže naši planetu stále více zahlcujeme nejrůznějšími chemikáliemi. Rozsáhlé používání chemických látek v zemědělství a v průmyslu má obrovský dopad na veškeré zdroje vody na naší planetě. Ale jsme to i my sami, kdo vodu znečišťuje - používáme silně toxické čisticí prostředky, aviváže, barvy na vlasy, kosmetiku, antibiotika a různé léky, které následně vyloučíme. I tohle všechno skončí v naší vodě.

Zpátky do školních lavic – lekce chemie

Pitná voda obsahuje přibližně 700 rozpoznatelných toxických a netoxických látek, což bohužel platí i pro "čisté zdroje", jakými jsou studny nebo prameny. Nejvýznamnější ve vodě obsaženou látkou je chlór, do pitné vody se přidává záměrně.

Která voda je nejlepší?Chlór se používá k dezinfekci vody, aby byla mikrobiologicky nezávadná. Během tohoto procesu ale vznikají také vedlejší produkty, takzvané trihalometany - chloroform, bromoform, dibromchlormetan a bromdichlormetan.

Tyto látky naše tělo nedokáže strávit, takže se v něm hromadí. A ve vyšších koncentracích mohou mít až rakovinotvorné účinky a mohou způsobit genetická poškození. Smrtící jsou pro užitečné střevní bakterie, které nám pomáhají s trávením a imunitou. Nutno ale dodat, že Česká republika patří v Evropě mezi výjimky, protože má pro trihalometany oproti evropské směrnici stanoven více než dvakrát přísnější limit.

Do vody se dřív přidával také fluorid. Měl sloužit jako plošná prevence zubního kazu. Jenže i jeho vedlejší účinek je spojen s rakovinou. Fluorid může poškodit srdce, mozek a ledviny, může způsobit poruchy chování, záněty kloubů, osteoporózu, hormonální nerovnováhu... V USA se ještě i dnes fluorizuje více než 50% zásob pitné vody.

Krémy z ropy a chemická sprcha

Naše kůže je jako houba, absorbuje velké množství toho, s čím přijde do styku. Proto je velmi důležité používat správnou kosmetiku. Já vždycky říkám, že pokud kosmetický přípravek nemůžu dát do úst, nemůžu jej přece dávat ani na tělo. Kůže nemá schopnost regulační absorpce (stejně jako střevo), takže látky, které se vstřebají do kůže, se automaticky dostávají i do krevního oběhu. Jenže není to jen "chemická" kosmetika, která způsobuje našemu organismu toxický stres. Je to i voda. Po jedné sprše se naše tělo cítí, jako by vypilo 8 sklenic chlorované vody. A pokud si dopřáváte horkou vanu nebo sprchu, vězte, že teplo ještě zvyšuje absorpci kůže. V zapařené koupelně tedy všechny ty chemické látky z vody navíc i vdechujeme - tedy, absorbují je i plíce.

Lidé, filtrujte!

My doma používáme filtry na vodu i ve sprše. Myslíte, že jsme blázni? Stačí porovnat pro a proti. Když člověk má všechny tyto informace, je jen na něm, jak s nimi naloží. Já zkrátka s filtrovanou vodou i vařím a dávám ji dokonce i psovi.

Některé toxické látky obsažené v pitné vodě jsou bohužel nebezpečné i ve velmi malém množství. Na chuti ale nic nepoznáte. Proto je důležité vodu filtrovat. My doma používáme filtry Aquasana, v práci máme konvici Brita a na cesty si beru lahve s filtrem Bobble. Ale existují i varné konvice se zabudovaným filtrem na vodu, na trhu je dnes už velký výběr.

Filtrace vody v domácích podmínkách
Autor: 
Petra Vonšovská

Filtr svou funkci plní nadmíru dobře, ale pozor, odfiltruje z vody i přírodní minerální a stopové látky, které jsou pro tělo prospěšné. Když tyto látky nedostaneme přirozenou cestou, organismus si je začne brát z našeho těla. Takže je důležité přidávat do filtrované vody špetku kvalitní mořské soli – stačí opravdu jen troška, tak, aby sůl v chuti nebyla cítit.

Co tedy vlastně pít?

Snad jste díky všem těm informacím nedospěli k závěru, že si raději zase začnete kupovat vodu balenou. To by nebyla zdravá volba! Balená voda se ve skutečnosti upravuje velmi podobně jako ta kohoutková, také obsahuje spoustu chemických látek. K tomu ještě přičtěte vliv slunce či topení na lahve během jejich distribuce či prodeje. A plastové lahve? To je přece téma samo o sobě. Celý svět je dnes zaplaven plastovými obaly a lahvemi. Ale to už jsme zase na začátku.

Ano, existují i kvalitní výrobci minerálních vod, obzvlášť na cestách je vyhledávám i já. Samozřejmě je daleko lepší koupit si vodu v lahvi, než vystavit tělo dehydrataci. V takovém případě bych vám ale doporučila, hledejte vodu balenou ve skle. Lze ji běžně sehnat, především v zahraničí.

Nerezové lahve jsou zdravotně nezávadné a mají také dlouhou životnost
Autor: 
Jógoviny.cz

A co do práce, při sportování nebo na procházky? Moje volba je jasná - filtrovaná voda. Ideální jsou lahve skleněné, anebo lahve z kvalitní nerezové oceli. Vynikající řadu těch nerezových má Klean Kanteen. Vyrábí je v různých barvách a velikostech, takže si určitě vybere každý. A dostanete se k nim už i tady, v České republice, třeba TADY. Tak na zdraví!

Petra je autorizovanou lektorkou Ashtanga jógy, učí první a druhou sérii. Jejím posláním je předávat učení Ashtanga jógy pokud možno v nezměněné formě tak, jak se sama učila od svých učitelů Nancy Gilgoff a Manju Joise, kteří jsou pokračovateli učení Sri K. Pattabhi Joise. Petra se také věnuje EFT, holistické medicíně a Bachovým květinovým terapiím.

Kam dál?

 Čaj z čerstvých smrkových výhonků je jemný, bude vám chutnat.
Nedávno jsme byli u rodičů na Moravě a jedna z maminek nás vzala na krátký výlet do...
 Z použitých šípků můžete udělat i tzv. druháka - ideálně s bylinkami
Příroda už se sice probouzí do jara, vitamínu C nám ale zatím moc nenabízí. Ideální...
Holistická medicína po pilulkách nesahá
Pamatuju si na svou babičku - chodívala jsem s ní na bylinky a trávily jsme spolu hodně...
Opravdu je to dobrota, vyzkoušejte
Čerstvým zeleninovým a ovocným šťávám je přisuzována takřka zázračná moc. Tělu prospívají...
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 12. Duben 2024 - 14:00
Pátek, 12. Duben 2024 - 18:00
Pátek, 19. Duben 2024 - 14:05