TAJNÉ TIPY: Jogínka a aromaterapeutka Daniela Pilařová

lektorka klasické jógy, aromaterapeutka
doporučuje
Daniela Pilařová

Kultura, ta životní

Autor: Daniela Pilařová

Mým nikoli tajným, ale velmi veřejně známým tipem, je poznání východní kultury: možnost, jak zjistit, že naše západní civilizace, na které si často tak zakládáme, není ani tak stará, ani tak nedostižná, jak si většinou (poněkud namyšleně) myslíme.

Letos jsem byla podruhé v jižní Indii a znovu jsem si uvědomila, že bychom tam měli mít povinné školní výlety my všichni ze „západní části“ světa. A že kultura pro mne zdaleka neznamená kina, divadla, výtvarno či knihy, ale především kulturu chování. V Indii se člověk nestačí divit, jak příjemní tam k sobě lidé jsou - lidé sobě zcela neznámí i ti blízcí. Není neobvyklé, že se na sebe usmívají, aniž se znají. Že si pomáhají, kdykoli vidí někoho v nouzi. Snad proto informují média jen o tragických událostech, jako jsou znásilnění (skutečně častější než na Západě při přepočtu na množství obyvatel?) a neinformují o kultuře vzájemného soužití, abychom neměli tolik chuti se „tam“ vydat a zjistit to na vlastní kůži. Pak bychom si mohli třeba začít myslet, že ten primitivní východ by nám ve skutečnosti v ledasčem mohl sloužit za vzor… A kam by se potom poděla evropská nadutost na to, že jsme nejlepší?

Výletování po ČR

V České republice jsem v posledních letech objevila záhadný zapadlý kout severozápadních Čech, takzvané Českosaské Švýcarsko. Místo, které doporučuji k prozkoumání rodinám, singles, bezdětným párům i seniorům. Tajemné, zanedbané, opuštěné Sudety s rozpadajícími se obrovskými továrními budovami, jimiž prorůstá vegetace; nově osídlené Cikány, jimž bylo zakázáno kočovat, a tak byli násilně umístěni třeba právě sem. Podivně prázdné vesnice s domy příliš velkými na to, aby oblast s vysokou nezaměstnaností nabídla adekvátní obživu.

A na druhou stranu panenská příroda a panenské projekty. Jako je okolí Vlčí Hory u Krásné Lípy, kde sídlí pozoruhodná česká firma Nobilis vyrábějící přírodní (a bio) kosmetiku. A nejen to - zajeďte si tam na některou ze slavností, kterou tam pořádají (pozn. redakce - desátý ročník slavností se bude konat 20. - 21. 6. 2014), anebo na komentované prohlídky jejich permakulturní bylinkové zahrady, na úžasné přednášky pana Šedivého či na akce jejich čajovny s indickou kuchyní. Nebo si tam kupte bio semena známých i méně známých bylin, které tam úspěšně pěstuje zahradnice Katka řečená Hora. Úžasné místo…

 Slavnosti v Nobilis Tilia
Autor: 
Nobilis Tilia

Cesty do světa

Autor: Daniela Pilařová

Indie. Jedině Indie. Gokarna, místo tisíc kilometrů pod Bombají na břehu Arabského moře, kam se z Goa během posledních desetiletí přesunuly stovky hipíků, protože Goa se příliš komercializovalo.

Pláž Kudle Beach, kde jsou jedna vedle druhé hospody a restaurace nejrůznějšího zaměření - a všechny vynikající. Najdete tam nejen trvale teplý oceán a jemný, horký písek (kde si nahřívají zadky všudypřítomné krávy), ale také hipíky od nula po sto let, kteří tuto oblast dlouhodobě navštěvují a kteří z ní učinili zcela specifické místo. Jsou pozoruhodní nejen tím, jak (hipísácky) vypadají, ale také jak úžasně se k místu chovají - a jak neskutečně tiší a bezproblémoví jsou. Při západu Slunce tam pořádají bubnovací kruhy, při rozbřesku tam skupiny cvičí jógu a tai-či, mladí umělci tančí s ohni a předvádějí akrobatickou gymnastiku. Důchodci při tom kouří trávu a vyrábějí ručně šité šperky. Všude je klid a mír.

Gokarna je místo, kam se budu neustále vracet…

Kniha

Autor: Knihkupectví Kosmas

Protože studuji přípravný ročník čtyřletého vzdělávání v tradiční čínské medicíně, čtu poslední dobou hlavně tituly z této tematické oblasti. Doporučuji především knihy německé lékařky a terapeutky tradiční čínské medicíny Christine Li - Čínská medicína pro každý den a Cesta císařovny.

Pozornost si zaslouží především Cesta císařovny: manuál moderní ženy odkazující na první (a nejslavnější) čínskou císařovnu, jež po celý svůj život žila kult ženy-Bohyně a jako taková má moderním ženám mnoho co říci, třeba právě přes autorku Christinu Li.

V knize najdou ženy starodávné recepty a tipy na šťastné partnerství, uspokojivý sex a dlouhý zdravý život. Příručka, nepostradatelná pro všechny moderní Bohyně! 

Náš tým, to jsou jogíni všech úrovní: od začátečníků s všetečnými dotazy, po zkušené jógové matadory, kteří se rádi dělí o své zkušenosti. Jsme parta lidí s praxí jógovou i novinářskou. Chceme předkládat jógová témata a povídat si o všem zdravém. Rádi bychom ukázali každé otevřené mysli, že je fajn vnímat své tělo a umět s ním pracovat.

Kam dál?

TAJNÉ TIPY: Zázračný elixír a výlet s jogínkou Šárkou Konečnou
Moje tajné tipy? Před očima se mi hned objevil titulek z obálky nějakého lesklého...
Jóga a qi gong: konkurenti, nebo přátelé?
V Česku se občas setkávám s názorem, že kdo dělá (profesně) jógu, neměl by (profesně)...
5 OTÁZEK: Jízda na motorce je pro mě meditací
Nejen učitelé jógy, ale i lidé z ostatních oborů mi dají za pravdu, že každý začátek je...
TAJNÉ TIPY: Dobrý skutek, hudba a počtení od jogínky Báry Hu
Žiji jógou, která se různými prostředky umně vplétá do nejednoho aspektu mého...
Go to top

Nejbližší akce

Lisabon s jógou a shiatsu
Čtvrtek, 22. Srpen 2019 - 15:00
Víkendový seminář hormonální jógy
Pátek, 23. Srpen 2019 - 17:00
 Psychologie yogy a harmonizace čaker
Pátek, 23. Srpen 2019 - 19:00