PORADNA: Je hormonální jóga vhodná i při myomech?

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o radu.

S manželom sa snažíme o dieťa už cez 3 roky a neúspešne. Diagnostikovali mi PCOS a aj 3 malé myómy. Menštruáciu mám pravidelnú aj s ovuláciou. Nejaké bolesti nemávam. Dr. povedali, že by to nemalo mať vplyv na problém s otehotnením, preto by som chcela skúsiť ešte HJT. Ale čítala som, že HJT zvyšuje hladinu estrogénu a nie je vhodná pri myómoch. Chcem sa opýtať, či je pre mňa HJT vhodná? Alebo mohla by som cvičiť len niektoré cviky na úpravu hladiny hormónov a podporiť otehotnenie?

Ďakujem za odpoveď, s pozdravom

Lenka

Své dotazy nám pište na info@jogoviny.cz.

Dobrý den,

tento dotaz dostávám velmi často a neexistuje jednoznačná odpověď. Obecně máte pravdu, hormonální jóga zvyšuje estrogen, který může způsobit zvětšení myomu. Dlouhodobě bych ale řekla, že hormonální jóga spíše hladinu srovnává na správnou úroveň, než zvyšuje. V těle nastojlujeme rovnováhu, zlepšuje se imunita a urychluje se regenerace. Na cysty hormonální jóga působí velmi blahodárně, proto bych po konzultaci s lékařem cvičení zkusila, chodila pravidelně na kontroly a hlavně (!) cvičila protistresové cviky, které jsou součástí sestavy.

Myomy a cysty jsou dle tradiční čínské medicíny stagnující energie v břiše. Tuto hormonální jóga rozhýbává. Je třeba ale zároveň pracovat na psychice. Doba, než hormonální jóga začne působit, bývá kolem 3-4 měsíců. Někdo potřebuje déle, někdo kratší dobu.

Hormonální jóga je velmi vhodná, pokud bychom rádi miminko. Pomáhá srovnat psychiku, uvolnit napětí z pánve a masíruje reprodukční orgány.

Jsem jedna z prvních lektorek hormonální jógy v Čechách. Od roku 2013 učím hormonální jógu pro ženy a od roku 2016 pro muže a pro diabetiky. Učím také jemné ženské cvičení Čchi-kung zářícího lotosu. V rámci projektu Terapie pohybem připravuji
meditačně pohybové aktivity (cvičení, workshopy, školení) pro firmy, školy a školky...

Kam dál?

PORADNA: Liší se hormonální jóga pro muže od té pro ženy?
"V těhotenství se přišlo na sníženou funkci mé štítné žlázy, proto jsem se rozhodla pro...
PORADNA: Můžu chodit na klasickou jógu, když jsem těhotná?
"Dobrý den, jsem z malého města, kde se stěží hledá kurz jógy, natož jógy pro těhotné...
PORADNA: Nemůžu otěhotnět, pomůže mi hormonální jóga?
"Je mi 30 let, s přítelem bychom si moc přáli miminko, ale stále nám to nejde. Dlouhé...
Jak na splašené hormony? Sestavou cviků jedné moudré ženy
Když slyšíme slova hormonální jóga, často si nedovedeme nic konkrétního představit...
Go to top

Nejbližší akce

Lisabon s jógou a shiatsu
Čtvrtek, 22. Srpen 2019 - 15:00
Víkendový seminář hormonální jógy
Pátek, 23. Srpen 2019 - 17:00
 Psychologie yogy a harmonizace čaker
Pátek, 23. Srpen 2019 - 19:00