VIDEO: Jóga se stala přístavištěm pro mě i mé miminko

Baby yoga je jemné cvičení pro maminky a jejich miminka od narození až do 1,5 roku dítěte. Miminka zábavnou formou poznávají vlastní tělo, přirozeně se s ním sžívají a maminky po porodu se příjemně protáhnou. Nahlédněte s námi na jednu takovou lekci pod vedením Lenky Gajdoštíkové, která jógu pro nejmenší studovala v Anglii.

Takzvaná baby yoga je jemné a něžné cvičení pro maminky s miminky. „Je to systém, který vychází z hatha jógy a jde o to, že miminka pasivně přivádíte do jógových ásan. A maminky si u toho zároveň zacvičí postnatální jógu. Učí se, jak s dětmi manipulovat, aby si samy neublížily a nepřetížily si záda, protože přeci jen, po porodu má každá žena velmi oslabenou břišní krajinu a bederní páteř,” vysvětluje Lenka Gajdoštíková, zakladatelka BabYogy, která zkušenosti s jógou pro nejmenší sbírala na britském institutu Birthlight.

Baby yoga se cvičí s miminky od narození do zhruba 1,5 roku. A jak miminka reagují? „Reakce dětí jsou pozitivní, vždycky se u toho smějí a moc hezky spolupracují.” Přesvědčit se o tom můžete sami v následující videoreportáži:

Začali jsme s Vojtovou metodou, ale špatně jsem to snášela

Lenka Gajdoštíková se józe věnuje přes 20 let, z toho zhruba 12 let intenzivně. "Prošla jsem si takovým tím přirozeným "nahoru dolů", chvíli mě jóga bavila, chvíli ne, zkoušela jsem různé styly a nejvíc mě oslovila Jivamukti jóga. V životě jsem docela velký stresař, ale právě jóga mě vždy dokáže velmi rychle uklidnit, v tom mi opravdu hodně pomáhá. Musím se přiznat, že jsem dlouho jógu cvičila na úrovni fyzického těla a až v průběhu těhotenství a po porodu jsem začala jógu vnímat i po té mentální stránce."

Už během těhotenství Lenka hledala možnosti, jak je možné s malými miminky cvičit, dlouho ale žádné vhodné varianty nenacházela. Pak se chlapeček narodil a po čase přišly zdravotní problémy, které bylo potřeba řešit pomocí Vojtovy metody. "Vojtova metoda mi ale nevyhovovala, malý u toho hrozně plakal a já jsem to strašně špatně snášela, asi jako každá maminka. Víte, že je něco špatně a nejste schopna přijít na to, co. Někde se ve mně ale vzedmula poslední vlna, našla jsem baby yogu, objednala si všechny dostupné materiály a začala jsem to s malým cvičit. A měli jsme skvělé výsledky."

Z uplakaného miminka je dnes veselý jógín

Dnes jsou Lenčinému synovi téměř dva roky a zdravotně je už v pořádku. "Je to velice klidné miminko, což je k neuvěření v porovnání s tím, jaký byl, když byl malinký. Je to takový malý jógín, který hrozně rád ómuje," vypráví s úsměvem Lenka. "Kdykoliv se doma něco dělo, když byl malý rozhozený, nebo když jsem já byla rozhozená, pomohla nám pranajama a a cvičení baby yogy. Je to pro nás dva takový spouštěč klidných hormonů."

Lenka Gajdoštíková během lekce jógy s miminky
Autor: 
Jógoviny.cz

Lence ale bylo líto, že není baby yoga v Čechách rozšířená. Chtěla ostatním maminkám předat své zkušenosti a poznatky, všechny triky, jak uklidnit miminko a chtěla jim také pomoct najít vnitřní klid, sebedůvěru v počátku mateřství. Když se její malý chlapeček uzdravil a situace doma se uklidnila, odjela Lenka do Anglie, udělat si kurz baby yogy na britský institut Birthlight, který založila antropoložka Francois Freedman. "Bylo to moje první odloučení s malým, velice srdceryvné, ale bylo k užitku. A pak ještě následoval půlroční kurz, kdy jsme komunikovali přes Skype se zástupci Birthlightu, vypracovávali jsme seminární práce, proběhly zkušební lekce..."

Baby yoga, tak jak ji vyučuje Lenka Gajdoštíková, vychází z ájurvédského principu péče o miminko a navazuje také na indické masáže miminek, které po staletí existují v Indii. Vedle specifických jógových pozic hrají důležitou roli také dotek a hlas. Skvělá je také interakce mezi miminky - reagují na sebe, ale když třeba jedno začne plakat, ostatní se k němu nepřidají, což naopak v jiných situacích bývá docela obvyklé.

"Když se narodí do rodiny dítě, každý vám dává rady a vy se na to nějak snažíte reagovat, hledáte správná řešení na všechny ty nové situace. A přitom všechny odpovědi máme v sobě. Stačí jen chvilku vnímat a najdeme to tam," uzavírá povídání Lenka.

Petra dříve pracovala jako televizní reportérka, dnes má na starosti chod redakce Jógovin. V dětství závodně plavala a později pak o medaile bojovala na veslařském skifu. Jógově se považuje za věčného aštangového začátečníka. Má ráda hory, na kole i pěšky, a je spoluzakladatelkou jógového obchodu YogaGuru.cz

Kam dál?

MŮJ PŘÍBĚH: Jógová desetiminutovka stmeluje děti a dospělé
Nemine ráno, abychom se spolu s mými dvěma chlapečky nepohroužili do nejrůznějších...
PORADNA: Jsem 4 týdny po císařském řezu, můžu cvičit jógu?
Jsem 4 týdny po císařském řezu a chtěla bych se zeptat, zda můžu cvičit pozdrav slunci,...
Dětská jóga: krůček po krůčku a nesoutěžit
Ať už sami jógu praktikujete, nebo ne, možná vás někdy napadlo, jak vlastně mohou jógu...
Ashtanga jóga v těhotenství
"Asi před třemi nebo čtyřmi lety jsem začala s Vinyasa jógou, to bylo ještě hodně...
Go to top

Nejbližší akce

Víkendový seminář hormonální jógy
Pátek, 20. Září 2019 - 16:00
Ashtanga workshop s Kino MacGregor
Pátek, 20. Září 2019 - 18:00