PORADNA: Moji 50letou mámu často bolí záda, pomůže jí jóga?

Dobrý den,

o józe moc nevím, ale prý je hodně účinná. Potřebovala bych poradit, s jakým druhem jógy bych měla začít, tedy respektive moje máma (50 let). Často a hodně ji bolí záda, je to pro ni už spíše denní rutina. Myslím, že ze začátku by potřebovala nějakou jednodušší formu. Mohli byste mi, prosím, doporučit s čím začít? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

Baruš

Milá Baruš,

životní styl a prožité zkušenosti se chtě nechtě jednou začnou projevovat v našem těle jako nemoci, bolesti, ztuhlá místa, zkrácené šlachy a vazy a podobně. Jóga je opravdu velmi účinná, protože nabízí pomoc. Je to ucelený a velmi propracovaný systém tělesných a mentálních cvičení, které vedou k fyzické a duševní pohodě a vyrovnanosti, klidu a radosti.

Jóga je ucelený a velmi propracovaný systém
Autor: 
Jógoviny.cz

Systém jógy existuje již stovky let a s vývojem životního stylu nás lidí se vyvíjí i způsob chápání, aplikování a zejména výuka jógy. Za ta léta existence jógy se také vyvinulo mnoho stylů v závislosti na vlastních potřebách a problémech, které potřebovali vyřešit jejich zakladatelé. Zdravotním omezením se do hloubky zabýval B. K. S. Iyengar, který byl díky svému poranění páteře motivován přizpůsobit jógu lidem s pohybovým omezením. Iyengar jóga se dodnes vyznačuje velmi detailní propracovaností a nabízí mnoho možností pro všechny. 

Dalším stylem jógy, kterou bych Vaší mamince doporučila je Yin jóga, která je velmi klidná a jemná. Říká se jí také jóga kloubů a svalů. Vyznačuje se velmi klidným tempem a dlouhými výdržemi v pozicích, aby měly yinové části těla, jako jsou šlachy, příležitost k uvolnění. Sekundárním efektem jógových ásan je jejich působení na naše prožívání světa kolem nás i sebe sama. Dlouhé výdrže jsou proto ideální. Tento styl však může být náročný pro někoho, kdo je zvyklý v životě spěchat.

V poslední době se odděluje proud jógy, které se říká terapeutická (v Čechách někdy také spirální – ta však vychází z učení B. K. S. Iyengara). Terapeutická jóga je velmi jemná, mírná a citlivá k individualitě každého člověka. Modifikuje jednotlivé ásany, které přímo působí na postižená či bolestivá místa.

Své dotazy nám pište na info@jogoviny.cz.

Ženy kolem 50 let věku si oblíbily tzv. hormonální jógu, která ze širokého repertoáru jógových pozic vybírá ty, které stimulují činnost vnitřních orgánů, a díky tomu také upravuje produkci hormonů, které velmi ovlivňují míru naší spokojenosti a radosti. Tento druh jógy je pro tělo nesmírně detoxikační. Klade ještě větší důraz na dechová cvičení a působení dechu na zdraví. Osobně si myslím, že každé tělo si kolem 50 let nějakou tu očistu již zaslouží. O hormonální józe se zmiňuji právě kvůli dechu a častému používání torzních ásan, které velmi ovlivňují páteř a celkový postoj těla. Myslím, že by to Vaší mamince také mohlo vyhovovat.

Pro každého učitele je vždy výzvou zvolit vhodnou sestavu ásan pro skupinu lidí s tak rozdílnými těly. Každé tělo je jiné a jedinečné. Velmi tedy záleží na osobnosti učitele, na jeho schopnostech a způsobu předávání tak komplexního učení, jakým je právě jóga. Ještě více záleží na „přiměřeném“ respektu ke svému vlastnímu tělu, úrovni vnímání a určité „flexibilitě“ či ochotě přijmout toto učení každého, kdo se rozhodne navštívit hodinu jógy.

Velmi proto doporučuji nebát se a navštívit různé hodiny jógy a poznat různé učitele a jejich styl před tím, než se kdokoliv rozhodne začít s jógou. Každý učitel je jiný a jeho styl může, ale také nemusí vyhovovat každému i přes to, že vyučuje jógu, která by měla být „ta pravá“. Slyšela jsem historky o tom, jak se lidé konečně odhodlali navštívit hodinu jógy, ale narazili na styl či osobnost učitele, která jim nevyhovovala. Bohužel si tito lidé mysleli, že „to byla jóga“ a na další hodinu již nikam nešli. To je podle mě velká škoda.

Doufám, že se mi podařilo odpovědět na Vaši otázku co nejlépe. Je to velmi široké a individuální téma pro každého. Vaši maminku neznám. Nejlépe zná ona sama sebe a to je při výběru to nejdůležitější. Pokud jste z Prahy, máte široké pole možností. Na jiných místech tak veliký výběr stylů jógy není, nicméně jóga má řešení úplně pro každého.

Michaela je učitelka jógy s více než tisícovkou odučených hodin. Jógu se učí od r. 2000 pod vedením Lorraine Grocott, Jenny Beeken, Ivany a Jana Kneislových a dalších. Je zakladatelkou online studia jógy Mishayoga.cz, Master neurolingvistického programování, Mistr mentální léčby a praktikující buddhistka. Jógu vyučuje od roku 2008.

Kam dál?

Jóga pro seniorky - dnešní zralé ženy jsou úžasné
Miluji práci se ženami a mé lekce jógy jsou výlučně pro ženy. Každá mi nabízí jiný pohled...
PORADNA: Bolí mě cviky v tureckém sedu, jaký jiný sed použít?
Dobrý den, jsem asi jedna z tisíců, kteří mají problémy se zády. Rozhodla jsem se cvičit...
PORADNA: Pomůže mi jóga, když mám skoliózu?
Jóga je pro skoliózu jedním z nejlepších cvičebních systémů. Nejenže primárně pracuje...
Jak na splašené hormony? Sestavou cviků jedné moudré ženy
Když slyšíme slova hormonální jóga, často si nedovedeme nic konkrétního představit...
Go to top

Nejbližší akce

Víkendový seminář hormonální jógy
Pátek, 20. Září 2019 - 16:00
Ashtanga workshop s Kino MacGregor
Pátek, 20. Září 2019 - 18:00