Bandhy, Pránájáma, Restorativní jóga

Sobota
24.08.2019
- Neděle
25.08.2019
Workshop
O akci:

S radostí u ve studiu Jóga Letná přivítáme zahraničního hosta Riche Logana, který k nám přijede z Ameriky a připravil si pro nás 3 workshopy. Lekce budou všechny vedené v angličtině. Budeme mít však na místě překladatele, takže se nemusíte bát, že byste nerozuměli. EN: Classes will be led in English with Czech translator.

O lektorovi:
Rich Logan cestuje po světě a věnuje se studiu i výuce masáží a jógy. Budoucí masážní terapeuty a učitele jógy lektoroval například v Chicago School of Massage Therapy, The Pacific Collage of Oriental Medicine, Rishikul Yoga, Mathatitu Yoga Ashram a hostoval na Ayurvedic Collage v Mysore v Indii, v Hamburgu a na mnoha dalších místech.
Jeho vlastní praxe započala v roce 1978 meditacemi, v roce 1988 se z něj stal nadšený student jógy, a jógu vyučuje od roku 2001. Ve své praxi a učení propojuje své hluboké znalosti anatomie a fyziologie s duchovním učením, tak aby byly srozumitelné v současné době. Nejvýznamějšími z jeho učitelů byli: TKV Desikachar, V. Venkatesha, Hema Venkatesha, Kim Schwartz, Tias Little, Steven Hartman a více než 15 let Gabriel Halpern. Rich předává praxi, která je vědomá a přívádí studenty až na samou hranici zkušenosti, aby zde praktikující uzřel moment vlastího rozvoje a zjistil, že sám je tím, kdo rozvíjí.

Program:

Sobota 24.8., čas 8:00 – 11:00, téma: Bandhy
Sobota 24.8., čas 15:00 – 18:00, téma: Pránájáma
Neděle 25.8., čas 9:00 – 12:00, téma: Restorativní jóga

Program:

Sobotní ranní workshop (Bandhy)
“Bandhas: Directing the flow of life force” with Rich Logan. Bandhas are often taught as energetic locks. But when we look at the possibilities of controlling the flow of energy, to lock it implies that nothing is moving in or out. If we change our perspective to think of Bandhas as valves, we can invite a flow of the energy we need inwardly, creating abundance. We will explore safe techniques to build our awareness of the muscles that promote safe engagement of the energetic valves. We will also experiment with yoga positions that invite a passive realization of the inward flows.

Sobotní odpolední workshop (Pranayama)
„Asana to prepare for Pranayama” with Rich Logan. This class will be designed to open the muscles that restrict our breath and strengthen those that support healthy breathing patterns. Also we will learn to passively open tight connective tissue that can hinder our breath. I addition we will explore some Kriya yoga to cleanse the lungs and focus on Pranayama techniques to enhance our clarity and concentration. Pranayama is essential to deeper states of consciousness and we must be very careful not to create stress in the body or mind to access this deeper focus. The breath becomes a link to spirit and promoting healthy breathing patterns can literally change how one feels emotionally, mentally and energetically. It takes time and devotion to develop an understanding of the subtle relationship that all breath can do for us. So come with a mind that seeks exploration…

Nedělní ranní workshop (Restroativní jóga)
The aim for this class will be deeply reset the nervous system by holding poses for at least 2 to 5 minutes. All poses will be supported by a liberal use of props. We will employ active techniques to engage the physical body and passive work to allow for deep relaxation of chronic holding patterns. All of this will be performed under the auspices of a deep spiritual practice. All levels and experience welcomed. We will have a brief discussion of how and why are bodies respond to this work. So come to intelligently activate our bodies to create deeper release not only muscularly, but inviting the nervous system to release its hold on us when it has become overprotective. And the spiritual implications are, well… infinite.

Adresa:
Jóga Letná
Dobrovského 20
Praha 7
Česká republika
Cena:
950 Kč - 2500 Kč
Na akci vás zve...
Jóga Letná
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 10. Červenec 2020 - 17:00
Úterý, 14. Červenec 2020 - 17:00
Pátek, 17. Červenec 2020 - 17:00