Očista ohněm a cesta srdce - retreat s Iamme

Pátek
01.07.2016
- Neděle
03.07.2016
Pobyt
O akci:

"Tak rozlehlá, jako nekonečný prostor kolem nás, je krajina uvnitř lotosu našeho srdce. Tento vnitřní prostor v sobě objímá nebe i zem, oheň i vzduch, slunce i měsíc, blesky i hvězdy. Ať už jsme si toho vědomi či ne, uvnitř našeho srdce je obsaženo vše." Čhándógjópanišad

V józe se traduje, že nejdelší cesta mezi dvěma sousedícími energetickými centry na rovině fyzické i duchovní může být cesta mezi manipúrou a anahátou – mezi 3. čakrou sídlící v pupku a 4. čakrou sídlící v srdci. První tři čakry jsou osobní, vztahují se více k tělesné rovině, k egu, k já, k hrubé matérii. Čtvrtou čakrou začíná naše nadosobní rovina, to co nás přesahuje, to co je za tělem, za slovy, jemnohmotný svět, který nedělí na „já a ty“. K tomu, abychom se mohli naplno zabydlet ve svém srdci potřebujeme nejdříve důkladně zažehnout oheň na rovině našeho pupku, aby dal do pohybu naši hrubohmotnou energii a ta se silou transformace, ohni tak vlastní, mohla přesunout do jemnohmotněší roviny našeho srdce, do oblasti rovnováhy mezi přijímáním a dávání. Tento retreat nás provede právě touto cestou – cestou aktivace manipurové osobní vůle do zakotvení se na rovině hridaja kšétram, v krajině srdce.

Na víkendovém retreatu v krásném prostoru staré usedlosti Lozice se můžete těšit na čtyři dvouhodinové lekce jógy na téma zažehnutí ohně a vědomé přesunutí této energie do srdce, výtečnou domácí vegetariánskou stravu převážně z místních surovin a ubytování v objetí silného starého místa s výjimečnou atmosférou. V rámci naší sadhány (jógové praxe) využijeme učení ásan (fyzických pozic), v manipúrové sekvenci bude důraz především na krije (očistné techniky), pro zklidnění mysli a usednutí v srdci využijeme pránájamu (dechová cvičení), mudry (gesta těla či rukou), mantry (nástroje mysli) a meditaci.

Lektorka se zaměřuje zejména na praxi tantrické hatha jógy, dynamických meditací, rovnováhu mezi jangovým (mužským) a jinovým (ženským) aspektem praxe a na energetický potenciál jednotlivých technik.

Retreat je vhodný pro mírně a středně pokročilé adepty jógy (v případě nejasností se prosím obraťte na lektorku emailem).

Ubytování i jógová praxe budou přímo na usedlosti. V rámci volného programu je možné využít některého z programů Usedlosti, například vlastní výrobu sýra, kváskového chleba v dřevěné peci nebo základů permakulturního stavitelství.

Program:

Program zahrnuje 4 dvouhodinové lekce seminární formou (teorie, praxe ásan, krijí, pránájamy, muder, manter, meditace) + krátký tištěný souhrn k teoretické části každé lekce.

Pátek

18:00-20:00: Agni jóga jako zažehnutí vnitřního ohně
Lekce klade důraz na užití krijí – očistných technik, aktivaci třetí čakry manipur sídlící v pupku a uvolňováním všeho nežádoucího z roviny tělesné, emoční i mentální. Pracuje s vůlí, elementem vnitřního ohně a dynamickou sluneční energií. Lekce může být fyzicky náročnější

20.00 večeře

Sobota

7.00 lehká snídaně

10.00-12:00: Šatkarma a pránajáma - 6 druhů očistných technik, 4 ranní krije a usazení pozornosti v anahát kšétram, krajině srdce
Tato lekce teoreticky i prakticky představí očistu jako jeden ze zásadních aspektů spirituální praxe, která probíhá na rovině těla i mysli. Šatkarma pomáhá odstraňovat nánosy, které limitují naše fyzické zdraví, mentální jasnost a emoční stabilitu a tím nám zpřístupňuje náš pravý potenciál a otevírá cestu plnému využití účinků jógové praxe. Zakončení této lekce bude práce s dechem a rovinou hridaja – krajinou srdce, jež se rozkládá všude kolem nás.

12.00 oběd


17:00-19:00: Detox a Mettá – oheň v srdci – dynamika a usednutí na rovině srdce, detoxifikační jógová sekvence a mettá (meditace srdce)
Tato lekce spočívá ve využití síly našeho vnitřního ohně na rovině srdce. Skrze práci s flexibilitou našeho ega sídlícího na rovině třetí čakry a intenzivní detoxifikační ásanovou praxi, zvedneme pozornost do anaháty, 4. čakry, jež sídlí v srdci a představuje cestu propojení se vším, co jest. V ásanové praxi využijeme pozice otevírající tuto oblast a zvědomující práci s rovnováhou mezi přijímáním a dáváním, mezi nevědomou a vědomou rovinou našeho srdce. Skrze mettá meditaci propojíme osobní rovinu našeho srdce s nadosobním prostorem Hridaji – duchovního srdce.

Neděle

8.00 snídaně

10:00 – 12:00: Hridája jóga a Tonglen– krajina srdce jako vnitřní svědek, jako odraz všeho, co jest, jako vnitřní pravda, práce s tématem „osobního utrpení“ a jeho transformace
Hridaja joga je cestou objevování jógy skrze naše duchovní srdce, jež je esencí všeho, co existuje v tomto světě, naší vnitřní podstaty, toho, čemu v jógové tradici říkáme átman. Tento způsob pohledu na jógu je inspirován školou velkého mistra Rámany Mahárišiho. Tonglen je tibetskou meditací, jež nám umožnuje pracovat s pocitem utrpení na rovině srdce a tím ho transformovat.

12.00 oběd

Adresa:
Usedlost Lozice
Lozice 32
Lozice, Chrudimsko
Česká republika
Typ akce:
Cena:
3000 Kč
Zahrnuje jógový program, ubytování na usedlosti Lozice a plnou vegetariánskou penzi od páteční večeře do nedělního oběda
Na akci vás zve...
Bindu Yoga Studio

Lektor jógy

Iamme
Candlewick
Go to top

Nejbližší akce

Hormonální jóga pro ranní ptáčata
Úterý, 28. Květen 2019 - 7:00
Přednáška se cvičením na téma Vbočený palec
Pátek, 31. Květen 2019 - 16:30
Víkendový seminář hormonální jógy
Pátek, 31. Květen 2019 - 17:00