Kolik je lektorů, tolik je druhů jógy

To, že jste na hodině jógy, nemusí nutně znamenat, že opravdu cvičíte jógu.

Na krátké poznávací cestě po Jižní Indii jsem se na pár dní zastavila složit křídla a tělo do náruče ášramu Shivanavda Yoga Peeth ve Varkale. V tomto ášramu je lekce hatha jógy dvakrát denně a tak jsem se těšila na novou inspiraci a prohloubení pokročilejších ásan. Měla jsem tu čest poznat na každé hodině uznávané lektory, kteří se jógou zabývají mnoho let. Učitelka Síta z Japonska, lektor z Indie, který žije a studuje několik let ve Vedanta centru, učitelka Šakti, která má své jógové centrum Yoga Vidya v Německu, sám swámi Govinanada a další. Měla jsem tu čest potichu pozorovat lekce, hodiny ásan vycházející z Šivanadova a Višnudevanandova (přímý žak Šivanandy) učení.

 V Indii oblíbená sestava 12 základních ásan
Autor: 
Šárka Konečná

Jde o sekvenci 12 základních ásan, které jdou v postupném a velmi dobře promyšleném pořadí za sebou. Začíná se pozdravem slunci, pak obrácené pozice a pokračuje se přes předklony, záklony, rotace, úklony až do stoje k rovnovážným pozicím.

Přestože jdete na stejný typ lekce, tedy na hodinu, kde se procvičuje tato sestava 12 pozic, vždy má hodina nějakou obměnu - jsou to variace ásan, průpravné techniky k ásaně a velkou roli hraje osobní kouzlo lektora. Můj učitel Harilalji dokonce říká, že "kolik je lektorů, tolik je druhů jógy". Jeho slova si následně potvrzuji na dvou úplně stejných lekcích, které vlastně vůbec stejné nebyly...

Lekce první - nedýchám, jsem dechem

Podvečerní lekce 12 ásan se nesla v duchu meditativním a zároveň byla velmi intenzivní. Měla jsem pocit, že nedýchám, ale že jsem dechem. Možná to znáte - najednou nevíte, kdy hodina začala a kdy skončí. Je to takový ten pocit, kdy si přejete, aby to nikdy neskončilo. Dialog s vlastním tělem v intenzivních výdržích, rozpor mezi tělem a myslí. Rozpor mezi pevným tělem a myslí, která křičí "už nemůžu". Překonáváte to. Překonáváte se. Dostavuje se pocit vítězství nad myslí a vlastně i tělem. Ovládnutí smyslů. Teď jsem tady já! Já jako vyšší vědomí. Já promítající se v soustředěnosti. Dlouze se protahujete, nevíte ani, jaká část těla je ještě vaše a jaká už sousedova. Hluboké předklony, hluboká pokora. Cítíte pouze tok dechu, tok energie, tok prány a splynutí v jednotu, kterou jóga ve své filozofii učí. Neexistuje dualismus, teď ne. Mysl je natolik soustředěná a klidná, že ji nemůže skoro nic vyrušit.

Lekce druhá - kdy ten aerobik skončí?

V blogových příspěvcích redakce neopravuje pravopis, za gramatiku i stylistiku si ručí každý autor sám.

 

V rubrice Jógové blogy můžete i vy sdílet se čtenáři Jógovin své jógové zážitky. Pokud se chcete přidat, kontaktujte nás na info@jogoviny.cz.

Příští ráno jsem se usadila do zkříženého sedu na podložce, zavřela jsem oči a čekala jsem na příchod lektora. Pozorovala jsem svůj dech, když v tom mě prudce probudil rázný a velice hlasitý (až křičící) hlas učitele. Třikrát rychle odbyté Óm, Satih mantra a hop do stoje na značku do tadásany, "inheeeejl, exheeeejl...," instruoval lektor dnešní hodinu. Rychlostí připomínal cvičitelku aerobiku s velkým mikrofonem u úst, s froté čelenkou na hlavě a s potítkama na zápěstí.

Pozdravy slunci jsem nestíhala, natož abych se v pozicích protáhla, usadila, zahřála, k čemuž přece obvykle pozdrav slunci na začátku lekce slouží. Po několika kolech poskakování jsme zastavili opět v tadásaně. Z rychlých předklonů a záklonů mě pěkně bolelo za krkem a rozbolela mě i hlava. A to byla celá hodina teprve přede mnou. Přitom šlo opět o stejnou sekvenci 12 ásan...

"Slowly inhleeejl, slowly exheeejl, slowly come to sarvangásana, slowly legs separete, slowly together, slowly separete, slowly together, slowly come to halásana and up to sarvagásana, brige post..." Připadala jsem si jako na spartakiádě. Kolem chodil (co chodil, spíše dupal) učitel, neustále se díval na hodinky a vydával rychlé příkazy, přičem před každým pokynem použil slovo "slowly" (tj. pomalu) - asi se to naučil na nějakém lektorském kurzu. Jenže jen slova nestačí.

Z hodiny jsem odcházela zmatená. Kde je tichá a klidná mysl, kterou jóga slibuje? Nemohu ji polapit. Nemohu ji usměrnit. Nemohu ji vlastně ani najít. Mám tolik myšlenek, nemohu popadnout dech a stále mě bolí hlava.

Takže dvakrát vyzkoušená totožná ucelená sekvence ásan (v Indii velmi oblíbená), přesto pokaždé úplně odlišný zážitek. Harilalji má pravdu.

 Jóga, nebo aerobik?
Autor: 
Šárka Konečná

Zdraví, to je...

Vyrýsované svaly, dokonalá postava - to ale ještě neznamená zdravé tělo. Zdraví znamená stav, kdy všechny orgány fungují správně, jsou pod kontrolou klidné mysli. A právě to přináší jogové cvičení, ne posilování v posilovně.

Existuje dnes mnoho moderních fyzických cvičení, která posilují a formují svaly. Je to ale jedna velká honba za "pekáčem buchet". Většinou jde o mechanický pohyb. Ano, někdo by mohl namítnout, že jóga (tedy její ásanová část) je přeci také cvičení, dokonce moderní cvičení - jóga má dnes mnoho názvů, stylů a podob. Ale jogové cvičení, opravdu jogínské, to rozeznáte snadno: pracuje totiž i na mentální úrovni.

Jak se cítíte po hodině? Jste zmožení, plní myšlenek, nebo zklidnění? Každý ví sám, jaké pocity se vyplavují po opravdové hodině jógy...

Jeden učitel vyjádřil svůj názor: "Jestli chcete cvičit a učit jógu stylem hop sem, hop tam, dělejte to. Jestli chcete mít hodně klientů, kteří se budou vracet za rytmickým poskakováním, dělejte to. Jestli chcete mít kolem sebe stádo závislé na propoceném tričku a obrovských dávkách endorfinu, dělejte to. Jestli chcete vydělat, učte takto. Ale nenazývejte to jógou!"

Jaké si to uděláme, takové to máme

Nemůžeme naši rozladěnost házet na učitele s tím, že nám nepomohl zklidnit se. To, jak se po hodinách cítíme, záleží opravdu z velké části na nás. Učitel je pouze nástrojem, ukazuje nám kam a jak můžeme jít. Bohužel, může být i nástrojem nebezpečným a směrovat nás může špatně. Proto si svého učitele vybírejte pečlivě.

Hodinu intenzivní jógy teď připravuji i já. Věřte, že si i při cvičení jógy můžete sáhnout na dno, dotknout se emocí a prožít si hloubku ásan. V relaxaci pak vše necháte rozplynout.

Po mém návratu z Indie - čtvrtky v Bindu Yoga Studio v Praze.

Kam dál?

Ve skupině učitelů jógy, kteří přijeli na kurz jógové terapie, se najdou tací, kteří již...
Probudila jsem se do slunného indického rána. Protáhla jsem se a vyskočila do nového dne...
 Jediná ásana stačí, abychom postupovali k cíli
Co je to vlastně ásana a proč je cvičíme? Ásana je pozice těla a dalo by se říci, že jde...
Trapas v úvodu lekce jógy aneb „Je to zpívání óm opravdu nutné?"
Když jsem začínala s jógou, byl pro mě nepochopitelný a nejtěžší úvod každé lekce, na...
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 12. Duben 2024 - 14:00
Pátek, 12. Duben 2024 - 18:00
Pátek, 19. Duben 2024 - 14:05